Dworzec we Włocławku

Nowa, większa bryła o zupełnie nowym kształcie i z nowoczesnym wykończeniem oraz rozwiązania gwarantujące pasażerom wygodę korzystania – tak będzie prezentował się przyszły dworzec kolejowo-autobusowy we Włocławku. Za realizację inwestycji będzie odpowiadać Budimex S.A. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały dziś umowę z wykonawcą.


Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym miesiącu. W pierwszej kolejności wykonawca zajmie się przygotowaniem dworca tymczasowego, w którym prowadzona będzie obsługa podróżnych na czas realizacji inwestycji. Następnie przeprowadzona zostanie rozbiórka obecnego budynku.

Nowy dworzec będzie obiektem trzykondygnacyjnym. Na parterze pojawi się wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem. Po dwóch stronach holu znajdą się pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych. Również na parterze zaplanowane zostały lokale komercyjne. Pomieszczenia na piętrze przeznaczone zostaną na potrzeby Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek.

Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przy głównych wejściach do budynku zaprojektowano pochylnie. Komunikację wewnątrz obiektu ułatwią dwie windy, prowadzące z poziomu -1 na parter w części południowej oraz z parteru na piętro w części północnej. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowane będą kasy biletowe i toalety. W budynku zaplanowano też udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących w postaci ścieżek prowadzących czy dotykowych map i oznaczeń.

–  Podpisanie umowy na budowę dworca we Włocławku to ważny krok w kierunku lepszych podróży koleją dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej, tak jak zakłada to projekt i plany samorządu. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Projekt przyszłego dworca we Włocławku pozytywnie zaskakuje oryginalnością i dowodzi, że PKP  na pierwszym miejscu stawiają komfort podróżnych. Planowana inwestycja to także dobry przykład na spójność działań kolei i samorządu. Realizacja nowego dworca uwzględnia bowiem multimodalny węzeł przesiadkowy, za którego realizację odpowiada Miasto Włocławek. Dzięki takiemu podejściu Włocławek już wkrótce zyska nowoczesną przestrzeń, która w pełni zaspokoi potrzeby komunikacyjne mieszkańców – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Podpisanie umowy z wykonawcą nowego dworca to bardzo waży dzień dla mieszkańców Włocławka i całego naszego regionu. Bardzo się cieszę, że wieloletnie starania o nowy dworzec zakończyły się sukcesem i już za 1.5 roku będziemy mogli korzystać z nowoczesnego, przystosowanego do potrzeb mieszkańców dworca, który stanie się wizytówką Włocławka – mówi Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zwykle inwestycje PKP S.A. polegające na wyburzaniu dworców i budowie w ich miejscu nowych obiektów realizowane są w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych – mniejszych, parterowych budynków. Dworzec we Włocławku jest pierwszym tak dużym obiektem, który zostanie zastąpiony nową, jeszcze większą konstrukcją w ramach trwającego Programu Inwestycji Dworcowych. To unikatowy projekt, którego realizacja pozwoli zwiększyć komfort podróżnych i przyszłych najemców w budynku – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Podpisanie umowy z wykonawcą remontu dworca to kolejny krok na drodze do realizacji tak bardzo oczekiwanej w moim mieście inwestycji. Dworzec, który powstanie, nie tylko zapewni komfort podróżnym, ale także znacząco zmieni obraz architektoniczny tej części miasta. Dworzec został wpisany do Programu Inwestycji Dworcowych w 2017 r. i jest odpowiedzią na wieloletnie oczekiwania Włocławian oraz podróżnych korzystających z usług PKP. Cieszę się, że prace przebiegają planowo i już wkrótce mieszkańcy Włocławka i okolic będą mogli korzystać z nowego dworca na miarę XXI wieku – mówi Joanna Borowiak, poseł na Sejm.

Zmiany widoczne będą także na zewnątrz. Przyszły dworzec zostanie wykończony miedzianą blachą oksydowaną w ceglasto-brązowym kolorze. Pojawi się też biała okładzina z płyt kompozytowych. Metamorfozę dopełnią zmiany w zagospodarowaniu terenu przed budynkiem. W południowej części pojawi się wiata rowerowa z 48 stanowiskami. Również w tej części działki zaprojektowany został skwer z ławkami i pergolą. Miejsca siedzące w postaci ławek pojawią się też w części północnej oraz koło wejścia głównego do dworca i na peronie nr 1. Przy budynku zaplanowano 21 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, z czego 2 miejsca przeznaczone będą dla osób z niepełnosprawnościami.

Dworzec zostanie wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i zarządzania, m.in. monitoring czy BMS (zarządzanie systemami automatycznego sterowania). Na dachu obiektu pojawią się panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 28 kWp. W ciągu roku wytworzą one ponad 26 tys. kWh energii elektrycznej, co pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o około 21 tys. kg/rok. To mniej więcej taka sama ilość, jaką przez cały rok pochłania ponad 3000 drzew. Wytworzona energia posłuży w całości do zasilenia nowego budynku.

Koszt budowy dworca wyniesie ok. 25,7 mln zł brutto. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków budżetu państwa. Planowany termin jej zakończenia to koniec przyszłego roku.