Polskie Gminy
Skip to content

Deklaracje nt. źródeł ciepła

Posted byadmin 18 June 202119 July 2022
Deklaracje nt źródeł ciepła

Jaka jest rola gmin przy składaniu deklaracji na temat źródeł ciepła w budynkach, czy samorządy dostaną na to środki, ile czasu będzie miał urzędnik na wprowadzenie do systemu deklaracji złożonej papierowo? GUNB opublikował odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.   

Z dniem 1 lipca br. każdy właściciel domu lub zarządca budynku będzie miał 12 miesięcy na złożenie deklaracji na temat źródeł ciepła i spalania. Tego dnia ruszy też Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, czyli system informatyczny umożliwiający złożenie deklaracji online. 

Deklaracje będzie też można złożyć w formie papierowej, a wypełniony dokument będzie można wysłać listem albo złożyć osobiście w urzędzie gminy właściwym ze względu na lokalizację budynku. 

Uzupełniając deklarację, trzeba będzie podać dane osobowe albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby, a także adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw. Ponadto w deklaracji znajdą się informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.

Jak poinformował GUNB, deklarację do CEEB będzie musiał złożyć każdy właściciel lub zarządca, nawet jeżeli wcześniej gmina, w której zamieszkuje przeprowadziła inwentaryzację źródeł ogrzewania.

Prawidłowość wprowadzonych danych zostanie zweryfikowana, np. przez kominiarza przeprowadzającego przegląd komina, który potwierdzi to co zostało wskazane w deklaracji, uzupełni o dodatkowe dane lub dokona modyfikacji tych istniejących.

Rola gmin przy składaniu deklaracji

Jak poinformował GUNB, deklaracje, które zostaną złożone w formie papierowej urzędnik będzie musiał wprowadzić do systemu. Będzie miał na to 6 miesięcy (w przypadku budynków już istniejących) i 30 dni ( w przypadku nowo powstałych budynków, gdzie źródło ciepła zostało uruchomione po 1 lipca). 

Przy czym dane do systemu będzie mógł wprowadzać tylko urzędnik uwierzytelniony przez administratora lokalnego, który otrzyma dostęp do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W wyjaśnieniach GUNB czytamy też, że nie przewidziano kwestii finansowania dodatkowego zatrudnienia pracowników na szczeblu gmin.

Urząd wskazał przy tym, że obowiązek inwentaryzacji budynków przez gminy wynika bezpośrednio z Programów Ochrony Powietrza. Z kolei zadaniem GUNB, w ramach tworzonej Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jest dostarczenie narzędzia w postaci systemu teleinformatycznego, które te dane usystematyzuje oraz zgromadzi w jednym miejscu, aby w przyszłości w znaczący sposób ułatwić pracę jednostkom samorządowym. 

„Aby osiągnąć cele projektu, obsłużyć zapotrzebowanie na inwentaryzację budynków oraz maksymalnie przyspieszyć i usprawnić jej realizację, GUNB zakłada dostarczenie do blisko 2500 gmin w Polsce oraz do Inspekcji Ochrony Środowiska urządzeń mobilnych (tabletów) z dostępem do internetu oraz funkcją druku” – czytamy w wyjaśnieniach.

Wpływy z kar za niezłożenie deklaracji dochodem gmin

Za niezłożenie deklaracji wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie mógł nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego, które będą stanowić dochód własny gminy. 

Przy czym jak wskazuje GUNB, ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554) „nie przesądza, na jakie zadania środki te powinny zostać przeznaczane, ale wydaje się, że zasadnym jest, aby środki z tego tytułu były skierowane na zadania w obszarach związanych z ochroną powietrza”.

Więcej na temat CEEB i składania deklaracji: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq 

Post Views: 12,569
Tags: Gospodarka odpadami, Infrastruktura i środowisko, Nowoczesne dworce, Nowoczesne gminy, Referendum, Samorząd, Samorządy, Transport lokalny, Wybory samorządowe,

Post navigation

Previous Post Previous post:
40 mln zł na ekologiczny transport dzieci do szkoły
Next Post Next post:
Dziura budżetowa zmusi samorządy do cięcia inwestycji w oświacie

You May Also Like:

Zielna
Ulica Zielna we Wrocławiu już otwarta
Kary za zanieczyszczanie środowiska
Szkodzenie środowisku będzie karane jeszcze bardziej surowo
oczyszczalnia ścieków w Bochni
Nowoczesna i przyjazna dla środowiska oczyszczalnia ścieków w Bochni
Dla owadów, dla środowiska, dla społeczeństwa.
Polskie Gminy
Top