Nowoczesne dworce

Przebudowa dworca Opalenica

Funkcjonalny, z nowocześnie urządzoną przestrzenią obsługi podróżnych, poddaną renowacji elewacją i otoczeniem, a do tego komfortowy, dostępny i proekologiczny – taki będzie dworzec w Opalenicy po przebudowie. PKP S.A. podpisały umowę na modernizację obiektu.

Inwestycja w Opalenicy jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, który w całej Polsce obejmie blisko 200 dworców kolejowych, z czego aż 13 w województwie wielkopolskim. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dworzec przejdzie kompleksową przebudowę. Nieco inny wygląd zyska bryła budynku. Planuje się między innymi rozbiórkę ścian w poziomie parteru i zastąpienie ich szklanymi fasadami. Na nowo zostaną wykonane detale elewacji, poszycie dachowe nawiązujące wyglądem do historycznego oraz odtworzona symetria okien w elewacji północnej. W miejscu przybudówki po stronie zachodniej dworca powstanie wiata rowerowa z 56 miejscami postojowymi. Ściany przyszłej konstrukcji zostaną wykonane z betonu architektonicznego. Kształtem bryły będzie ona, w zamyśle architekta, nawiązywała do dawniej znajdującego w tym miejscu ceglanego budynku. Nowy wygląd zewnętrzny dworca w Opalenicy podkreśli nocna iluminacja kompleksu.

­­­­– Podpisanie umowy z wykonawcą przebudowy budynku dworca w Opalenicy to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnej mniejszej miejscowości w województwie wielkopolskim zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Poznania. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Modernizacje dworców kolejowych to jeden z punktów wielkiego planu odbudowy zaufania Polaków do naszych kolei. Zmienia się tabor, zmieniają się dworce. Pociągi są coraz ładniejsze, szybsze i bardziej komfortowe. Dworce zachęcają, by skorzystać z usług kolei. Cieszę się, że w Opalenicy też tak będzie – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Kolej jest najbardziej zrównoważonym środkiem transportu. Łączy ludzi, regiony i sprzyja rozwojowi gospodarczemu Polski i Europy. Nieprzypadkowo rok 2021 jest Europejskim Rokiem Kolei. Przebudowa dworca w Opalenicy to jedna ze 114 tego typu inwestycji realizowanych przy wsparciu Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki znaczącemu wsparciu ze środków unijnych uzupełnionych środkami krajowymi, przebudowa kolejnego dworca sprawi, że częściowo zostanie przywrócony historyczny charakter obiektu przy jego zwiększonej funkcjonalności. Dworzec stanie się bardziej przyjazny środowisku i, co szczególnie ważne, dostępny – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Przebudowa dworca w Opalenicy to kolejna inwestycja, którą rozpoczynamy w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie wielkopolskim. Naszym celem jest to, żeby dworzec w tej miejscowości stał się funkcjonalny, komfortowy, dostępny dla wszystkich grup podróżnych oraz był bardziej przyjazny środowisku – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Przestrzeń obsługi dworca zostanie zaaranżowana w nowoczesny sposób, z dużym dostępem światła dziennego. Będzie się ono dostawać do wnętrza poprzez szklaną fasadę od strony miasta oraz wielkoformatowe okna wkomponowane w elewację od strony peronów. Wewnątrz podróżni znajdą przestronną poczekalnię z ławkami, gablotami na rozkłady jazdy, elektronicznymi tablicami odjazdów i przyjazdów pociągów oraz nowoczesnym systemem informacji głosowej. W jej pobliżu zlokalizowane będą pomieszczenia kasy biletowej oraz ogólnodostępne toalety i lokal o funkcji handlowo-usługowej. Na piętrze budynku przewidziano przestrzeń na wynajem.

 dworca w Opalenicy

Przebudowa dworca Opalenica sprawi, że stanie się on bardziej dostępny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz bezpieczny. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne i wdrożonych szereg usprawnień, takich jak m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a, tablice dotykowe z planem dworca i jego otoczenia. Ponadto pojawią się urządzenia wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych przy kasach biletowych, a także toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Na dworcu przewiduje się zastosowanie nowoczesnych systemów bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

Przy okazji przebudowy dworzec stanie się bardziej przyjazny środowisku. Dzięki ociepleniu elewacji, zastosowaniu pomp ciepła i montażowi nowej stolarki okiennej, drzwiowej oraz fasad o niskim współczynniku przenikalności ciepła, budynek będzie bardziej efektywny energetycznie. W projekcie przewidziano również montaż energooszczędnego i w pełni zautomatyzowanego oświetlenia. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody na dworcu będzie odpowiadał system BMS (Building Management System), sterujący pracą wszystkich instalacji i urządzeń na dworcu.

W ramach inwestycji metamorfozę przejdzie bezpośrednie otoczenie dworca. Na nowo zostaną ułożone nawierzchnie wraz z wykonaniem ścieżek dla osób niewidomych i niedowidzących. W pobliżu dworca przewidziano montaż elementów małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie) oraz uporządkowanie zieleni.  

Łączny koszt przebudowy dworca w Opalenicy to 8,7 mln złotych brutto. Planowany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2022 r. Projekt przebudowy obiektu przygotowała pracownia Demiurg z Poznania, a wykonawcą prac budowlanych jest AGROBEX  sp. z o.o. z Poznania.x`xx