Nowoczesne dworce

Dworzec w Oleśnie idzie do modernizacji

Komfortowy, spełniający współczesne standardy obsługi podróżnych, przebudowany z dbałością o detale i historyczny charakter, a jednocześnie nowoczesny – taki będzie dworzec w Oleśnie po przebudowie. PKP S.A. podpisały umowę z wykonawcą robót budowlanych.

Prace budowlane związane z przebudową dworca kolejowego przy stacji Olesno Śląskie ruszą niebawem. Podczas inwestycji pochodzący z 1923 roku budynek przejdzie kompleksową modernizację z poszanowaniem jego historycznego charakteru. Renowacji będzie poddana elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi, takimi jak boniowania, gzymsy czy pilastry. Zostaną one odtworzone na wzór historycznych, podobnie jak stolarka okienna i drzwiowa. Dworzec zyska również nową iluminację nocną podkreślającą jego walory architektoniczne.

Inwestycja to również kompleksowa przebudowa wnętrz dworca, połączona z nadaniem im nowych funkcji. Na parterze budynku, w jego centralnej części, będzie mieścić się przestrzeń obsługi podróżnych obejmująca ogólnodostępne toalety (w tym te przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami), pomieszczenie  przeznaczone na działalność usługową oraz hol – poczekalnię. Zostanie ona wyposażona w nowe ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Na parterze dworca, oprócz strefy obsługi podróżnych, zlokalizowane zostaną biura Straży Miejskiej oraz Ośrodka Pomocy Społecznej, które wraz z mieszkaniami interwencyjnymi będą mieścić się również na piętrze obiektu.

– Początek modernizacji dworca w Oleśnie to realizacja zapowiedzi Ministra Infrastruktury. Mam nadzieję, że komfortowy i proekologiczny budynek stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Przebudowa dworca w Oleśnie to kolejna inwestycja, którą PKP rozpoczyna w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jestem przekonany, że dzięki niej, dworzec w Oleśnie odzyska swoje historyczne piękno i stanie się obiektem funkcjonalnym, nowoczesnym, proekologicznym i przyjaznym dla wszystkich podróżnych – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Olesno to kolejna miejscowość, w której dworzec PKP odzyska niebawem swój historyczny blask i stanie się obiektem spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych – nowoczesnym i ekologicznym. W budynku dodatkowo znajdą się też inne instytucje: Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Straż Miejska – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

W ramach przebudowy dworca zaplanowano wdrożenie szeregu usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami. Zostaną m.in. zlikwidowane bariery architektoniczne, a także wykonane  oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca, ścieżki prowadzące wewnątrz obiektu oraz w jego otoczeniu dla osób niedowidzących lub niewidomych.

Przebudowa dworca sprawi również, że budynek stanie się bardziej ekologiczny. Zaprojektowano w nim nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, ograniczając tym samym zużycie energii elektrycznej. Z kolei straty ciepła zredukowano poprzez docieplenie budynku, a także montaż w nim stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej. Bardzo ważnym elementem sprawującym kontrolę nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody jest system BMS (Building Management System) nadzorujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Integruje on również nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo podróżnym i budynkowi: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe. 

Inwestycja obejmie również bezpośrednie otoczenie dworca, które pod kątem wykończenia będzie dostosowane do historycznego charakteru obiektu, a także zlokalizowanego w pobliżu centrum przesiadkowego zrealizowanego przez samorząd.

Planowany termin zakończenia przebudowy dworca w Oleśnie to druga połowa 2022 roku. Inwestycja jest  finansowana ze środków własnych PKP S.A. Jej łączny koszt to 12,6 mln zł brutto. Wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlane Częstobud Damian Świącik z Częstochowy oraz Przedsiębiorstwa Budowlanego BUDPOL Sp. z o.o. z Jaskrowa, a dokumentację projektową opracowała pracownia Sankon s.c. z Legnicy.