Modernizacja DW 254

Niespełna 50 mln zł zostało przeznaczonych z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej nr 254 w województwie kujawsko-pomorskim. Prace na trasie z Łabiszyna do Barcina już się rozpoczęły, a ich zakończenie planowane jest na koniec przyszłego roku.

Na realizację tego zadania przeznaczono kwotę 47,9 mln zł, co obejmuje całe przedsięwzięcie, wraz z wykupem gruntów pod inwestycję. Zostanie ona podzielona na etapy, co ma zapewnić sprawne przeprowadzenie prac i ułatwić życie mieszkańców. Inwestycja rozpocznie się przebudową odcinka trasy w powiecie żnińskim. Wcześniej prace rozpoczęły się na odcinku Brzoza- Łabiszyn, a także w takich miejscowościach jak Krotoszyn i Wiecanów. Docelowym planem jest modernizacja trasy na całej jej długości. Jak wspomniał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, także w Mogilnie zostanie dobudowana brakująca część obwodnicy.

W początkowym etapie prace będą prowadzone na jednym pasie jezdni tak, aby drugi pozostawał przejezdny. Zadaniem firmy realizującej modernizację będzie wzmocnienie nawierzchni, aby uniknąć spękań i powstawania kolein na drodze uczęszczanej przez ciężarówki. Prace mają jednak objąć też zadania związane ze zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa. W okolicach Kani i Augustowa powstaną wysepki, które ograniczą prędkość. Modernizacji ulegną też skrzyżowania z drogami gminnymi oraz powiatowymi, a na przejściach dla pieszych zostanie zainstalowane dodatkowe oświetlenie. Komfort użytkowników drogi mają też zwiększyć zatoki autobusowe.

Dobrą informacją dla okolicznych mieszkańców jest fakt, że na całym odcinku podlegającym przebudowie pojawi się tzw. cicha nawierzchnia, a w miejscowości Kania, Barcin Wieś i Barcin powstaną dodatkowe chodniki. Bezpieczeństwo poprawi też nowe oznakowanie pionowe i poziome dla pieszych i kierowców. Przewidywany termin zakończenia prac to końcówka 2024 roku, zaś po odbiorze będzie jeszcze objęta aż 7-letnią gwarancją.

Intensywne prace modernizacyjne na kujawsko-pomorskich drogach!

Na półmetku znajduje się także rozpoczęta na początku tego roku przebudowa 13-kilometrowego pasma drogi z Brzozy do Łabiszyna. Na ten cel przeznaczono aż 46 mln zł. To jednak nie koniec planów remontowych w tym regionie. Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa 3 odcinków trasy z Barcina w kierunku drogi krajowej nr 15. Ruszy także drugi etap budowy obwodnicy Mogilna. 

Budżet województwa kujawsko-pomorskiego na remonty dróg w tym roku wynosi aż pół miliarda złotych. Z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 wyasygnowano na budowę obwodnic 136 mln euro, a około 170 mln zł na obwodnice i 450 mln zł na rozbudowę pozostałych tras pochodzi z dofinansowania z budżetu państwa.