laboratorium kryminalistyczne w Poznaniu
Aktualności Inwestycje

Nowoczesne laboratorium kryminalistyczne w Poznaniu

W Poznaniu powstanie nowoczesne laboratorium kryminalistyczne, które będzie należało do jednych z najlepszych w kraju. Obecnie jednostki badawcze, w których pracują policyjni eksperci, znajdują się na terenie trzech różnych lokalizacji, co znacząco ogranicza ich zdolność operacyjną. Dlatego nowy 6-piętrowy budynek o powierzchni użytkowej ponad 6 tys. mkw, zlokalizowany przy ulicy Kochanowskiego 2A, pozwoli na przeniesienie wszystkich specjalistycznych pracowni do jednego miejsca. Takie rozwiązanie przyczyni się do przyspieszenia badań laboratoryjnych i usprawni działań policji. Projekt uwzględnia także wyposażenie budynku w najlepszy dostępny na światowym rynku sprzęt z zakresu kryminalistyki. Budynek zostanie zbudowany zgodnie z zasadami ochrony konserwatorskiej, a jego bryła zostanie dopasowana do okolicznej zabudowy z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań pod względem designu i funkcjonalności. Dodatkowo, w ramach projektu uwzględniono zagospodarowanie okolicznego terenu z nasadzeniami. Wszystkie pomieszczenia dla poszczególnych jednostek będą rozlokowane w taki sposób, aby zachować funkcjonalne ciągi badawcze i zwiększyć efektywność działań.

Nowe laboratorium kryminalistyczne w Poznaniu będzie wyposażone w nowoczesne narzędzia pozwalające na wykonanie szczegółowych badań i analiz śladów biologicznych. Jednym z najważniejszych urządzeń będzie narzędzie, które pozwoli na uzyskanie szeregu informacji o podejrzanym na podstawie jednej kropli krwi. Dzięki niemu będzie możliwe poznanie m.in. koloru oczu i włosów podejrzanego oraz jego pochodzenia biogeograficznego. Tego typu urządzenie jest dostępne tylko w pięciu krajach na świecie, a Polska będzie jednym z nich.

Laboratorium kryminalistyczne odgrywa kluczową rolę w codziennej pracy policji i służb mundurowych. To właśnie tam przeprowadzane są liczne badania i analizy, które pomagają w prowadzeniu śledztw i rozwiązywaniu spraw kryminalnych. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu i technologii eksperci z laboratorium zajmują się m.in. analizą śladów DNA, identyfikacją środków odurzających i materiałów wybuchowych oraz badaniami balistycznymi. Nowoczesne wyposażenie laboratorium pozwoli na jeszcze bardziej szczegółowe i precyzyjne badania, co z pewnością przyczyni się do poprawy efektywności działań policji i służb mundurowych.

W dniu 19 kwietnia 2023 r. miała miejsce ceremonia wbicia kamienia węgielnego pod przyszłą inwestycję, która zostanie zbudowana obok Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W trakcie oficjalnego spotkania udział wzięli m.in.: wojewoda wielkopolski, marszałek województwa wielkopolskiego, prezydent Poznania, I zastępca komendanta głównego policji, a także przedstawiciele generalnego wykonawcy – Dekpol Budownictwo i spółki Dekpol S.A.

Rozpoczęcie uroczystości poprzedziło przemówienie nadinsp. Piotra Mąki, komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu, który przywitał wszystkich obecnych – przedstawicieli urzędów, służb i organizacji, które na co dzień współpracują z policją.

Kolejnym punktem uroczystości było podpisanie i symboliczne wmurowanie aktu erekcyjnego w specjalnie przygotowanym na tę okazję pojemniku – kapsule czasu, do którego włożono przedmioty i informacje dla przyszłych pokoleń.

Dariusz Augustyniak, wojewoda wielkopolski - Michał Zieliński, marszałek województwa wielkopolskiego - Marek Woźniak, członkini zarządu województwa wielkopolskiego - Paulina Stochniałek, starosta poznański - Jan Grabkowski, prezydent Poznania - Jacek Jaśkowiak

Po tym wydarzeniu głos zabrały zaproszone osoby, w tym I zastępca komendanta głównego policji – nadinsp. Dariusz Augustyniak, wojewoda wielkopolski – Michał Zieliński, marszałek województwa wielkopolskiego – Marek Woźniak, członkini zarządu województwa wielkopolskiego – Paulina Stochniałek, starosta poznański – Jan Grabkowski, prezydent Poznania – Jacek Jaśkowiak oraz dyrektor operacyjny i członek zarządu firmy Dekpol Budownictwo – Mariusz Niewiadomski, który na co dzień kieruje biurem tej firmy w Poznaniu i odpowiada za realizację projektów w Polsce w Regionie Południowo-zachodnim.

Planowane laboratorium przy ulicy Kochanowskiego 2A będzie 6-piętrowym budynkiem o powierzchni użytkowej przekraczającej 6 tys. mkw, wyposażonym w podziemny parking na 45 samochodów oraz inne udogodnienia. Projekt zakłada także zagospodarowanie otaczającego terenu, włącznie z nasadzeniami roślin. Warto podkreślić, że obiekt powstaje w strefie ochrony konserwatorskiej. Zgodnie z projektem, jego bryła zostanie dopasowana pod względem formy i wysokości do okolicznej zabudowy, a jednocześnie wykorzysta nowoczesne rozwiązania w zakresie designu i funkcjonalności.