Dodatkowy 1 mld zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wesprze realizację listy zadań powiatowych i gminnych. Są to pieniądze przeznaczone na dofinansowania remontów dróg lokalnych. Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listę 1463 zadań. Wśród nich znajdują się aż 1042 projekty gminne i 421 powiatowe.

Jak wskazuje szef rządu, modernizacja dróg gminnych i powiatowych ma wielkie znaczenie dla mieszkańców. Z kolei w czasie konferencji w Ministerstwie Infrastruktury, minister Andrzej Adamczyk zaznaczył, że wiele lokalnych władz troszczy się o dobro swoich mieszkańców i podejmuje starania w celu poprawy jakości dróg. Mają oni świadomość, że to najlepszy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i wspieranie rozwoju gospodarczego małych miejscowości.

Stąd też liczne dofinansowania dla nowoczesnych gmin, które obejmują nie tylko realizację inwestycji na rogach lokalnych, ale też wsparcie skierowane głównie do zadań związanych z remontami dróg.
Dodatkowo minister Adamczyk podkreśla, że dofinansowania są kierowane do wszystkich gmin i władz samorządowych, bez względu na przynależność polityczną. Nadrzędnym celem jest ułatwienie życia mieszkańcom oraz stworzenie nowoczesnej infrastruktury gmin, która ułatwi im rozwój gospodarczy.
Dodatkowa dopłata pozwala na remont aż 1 660 km dróg, z czego aż 950 km to drogi należące do gmin w całej Polsce, a 700 km to drogi powiatowe. W przypadku tych pierwszych na realizację zadań przeznaczono 422,4 mln zł, a na zadania powiatowe 577,6 mln zł.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił natomiast, że rząd oferuje wsparcie dla władz samorządowych w całej Polsce w zakresie inwestycji mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na lokalnych drogach. Środki pochodzące z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) są przeznaczone na drogi w gminach, powiatach oraz województwach, umożliwiając dofinansowanie projektów takich jak budowa mostów, obwodnic oraz innych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dodatkowo samorządy otrzymują dofinansowania przy realizacji projektów mających na celu poprawę bezpieczeństwa, takich jak budowa przejść dla pieszych, instalacji sygnalizacji świetlnej, tworzenie chodników oraz ścieżek rowerowych. Rząd także wspiera miasta wojewódzkie w ich działaniach mających na celu poprawę infrastruktury komunikacyjnej.

Aneta Łuczyńska

Fot. photoGraph, pexels.com