Jakie zasady wpoić dziecku przy przechodzeniu przez jezdnię

Przejście dla pieszych na drodze to najbardziej niebezpieczne miejsce po drodze dziecka do szkoły. Dowiedz się więc jakich zasad powinieneś nauczyć dziecko, aby mogło ono pokonywać je bezpiecznie.

Dobrze wpojona wiedza w tym wieku, będzie procentowała prawidłowymi odruchami przez całe późniejsze życie. Dlatego warto jest, abyś poświęcił wystarczającą ilość czasu, aby mieć pewność, że Twoje dziecko jest bezpieczne podczas przechodzenia przez jezdnię. Na drodze dziecka do szkoły mogą znaleźć się przejścia zarówno ze światłami jak i bez nich, dlatego właśnie zostaną one omówione oddzielnie.

Przejście przez jezdnię bez świateł

Jeżeli dziecko będzie na swojej drodze z domu do szkoły korzystało z przejścia na którym nie zostały zamontowane światła, to koniecznie musi się ono zastosować do 5 podstawowych zasad przechodzenia przez jezdnię. Brzmią one tak:

  • zatrzymaj się przed jezdnią;
  • spójrz w lewo;
  • spójrz w prawo;
  • spójrz jeszcze raz w lewo;
  • jeżeli nic nie jedzie możesz przejść.

Jeżeli samochody zatrzymały się, aby przepuścić pieszego należy uczulić dziecko, aby sprawdzały przy przechodzeniu czy kolejnym pasem nie nadjeżdża następny samochód. Pomimo tego, że za wyprzedanie na pasach czy omijanie stojącego pojazdu, który ustępuje pierwszeństwa pieszemu grozi mandat wysokości 1500 złotych oraz 15 punktów karnych wciąż zdarzają się takie sytuacje.

Przejście przez jezdnię ze światłami

Na przejściach z ruchem kierowanym światłami teoretycznie sytuacja jest prostsza – zielone można iść, czerwone stoimy i czekamy na zmianę światła. To jednak zbytnie uproszczenie. Samochody przez zielone sygnał dla pieszych nie zostają magicznie zatrzymane, dlatego należy dzieciom wpoić zasadę ograniczonego zaufania i pilnować, aby na przejściach ze światłami również sprawdzały czy nic nie jedzie lub czy samochody na pewno zatrzymują się przed pasami. To bardzo ważny nawyk, który może uratować życie, nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

Przechodzenie przez drogę w miejscu bez pasów

Przepisy ruchu drogowego określają także kiedy można przechodzić przez ulicę w przypadku braku wyznaczonego przejścia dla pieszych. Musi tutaj być spełnione kilka warunków, aby było to możliwe zgodnie z przepisami. Po pierwsze można tego dokonać tylko jeżeli w promieniu 100 metrów nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych, chyba że jest to skrzyżowanie położone bliżej wtedy także możliwe jest przejście przez drogę. Po drugie przechodząc poza miejscem wyznaczonym musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po drodze oraz poruszać się prostopadle najkrótszą drogą na drugą stronę. Po trzecie nie wolno w ten sposób przekraczać dróg dwujezdniowych w obszarze zabudowanym oraz dróg z wyodrębnionym torowiskiem. Jeżeli w promieniu mniejszym niż 100 metrów znajduje się przejście podziemne lub nadziemne na drugą stronę to istniej obowiązek korzystania z tego rozwiązania.

Niezależnie od tego w jaki sposób Twoje dziecko będzie przekraczać drogę pamiętaj, aby wpoić mu również ogólne zasady. Mówią one, że przez jezdnie przechodzimy, a nie przebiegamy. Nie zatrzymujemy się ani nie zawracamy bez potrzeby. I tutaj kolejna ważna sprawa odnosząca się do dzieci, ale również do wielu dorosłych – podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystamy z telefonu komórkowego w sposób, który utrudniał by nam obserwację otoczenia. Nie jest dozwolone również wchodzenie na jezdnię zza przeszkody utrudniającej widoczność, w ten sposób nie dajemy kierowcy żadnych szans na reakcję. To niestety jeden z bardzo często ignorowanych przepisów co naraża każdego na duże niebezpieczeństwo.

Tekst: Marcin franklin365

Grafika: Mary Taylor, pexels