Na warszawskiej Woli powstała nowa placówka oświatowa wykonana w technologii wykorzystującej prefabrykowane moduły drewniane. Inwestycja została zrealizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Projektantem i wykonawcą inwestycji była gdańska firma EKOINBUD, zajmująca się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej.

Budynek żłobka zlokalizowanego przy ul. Ludwiki na warszawskiej Woli składa się z dwóch kondygnacji nadziemnych o całkowitej powierzchni 1739 mkw. Łącznie wygospodarowano w nim dokładnie 90 pomieszczeń – 6 sal żłobkowych z przydzielonymi rozdzielniami i zmywalniami, gabinety metodyczne, salę ćwiczeń, kuchnię, szatnię, magazyny, pomieszczenia biurowe, socjalne i porządkowe. Ponadto, obiekt został wyposażony w dwie windy – osobową i towarową.

Realizacja inwestycji obejmowała zaprojektowanie oraz budowę żłobka wraz zagospodarowaniem terenu i przygotowaniem niezbędnej infrastruktury w tym przyłącze ciepłownicze do sieci miejskiej – mówi Michał Karbownik, project manager EKOINBUD. Budynek został wykonany w technologii prefabrykowanych modułów drewnianych, aczkolwiek wykorzystuje również płytę fundamentową oraz murowaną ścianę oddzielenia pożarowego. Ważnym aspektem procesu budowlanego była konieczność wykonania pali dla posadowienia obiektu.

W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych na terenie placówki przygotowano również place zabaw wykorzystujące nawierzchnię bezpieczną, przygotowano ogrody deszczowe, nasadzono drzewa oraz wykonano połączenie z istniejącą drogą wewnętrzną.

Niewątpliwym atutem technologii modułowej jest pełna dyfuzyjność, co pozwala na wytworzenie ekologicznego mikroklimatu – mówi Tomasz Balcerowski, Prezes Zarządu EKOINBUD. Dzięki temu budynek jest bardzo zdrowy, dużo skuteczniej utrzymuje temperaturę i jest bardziej przyjazny użytkownikom. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie w przypadku budynków, w których na co dzień przebywają dzieci.

Nowy żłobek na warszawskiej Woli zostanie oddany do użytku w lutym 2024 r.