Aktualności Inwestycje

Nowoczesny Dom Pomocy Społecznej w Kolsku z pozwoleniem na budowę

Dom Pomocy Społecznej w Kolsku (woj. zachodniopomorskie) otrzymał pozwolenie na budowę. Obiekt o podwyższonym standardzie przeznaczony będzie dla ok. 130 pensjonariuszy i zapewni realne wsparcie dla osób wymagających opieki i pomocy w różnym stopniu. Równolegle powstanie tu również 12 mieszkań wspomaganych. Autorem projektu inwestycji jest szczecińska pracownia Gorscy Architekci.

W 3-kondygnacyjnym obiekcie o całkowitej powierzchni 3600 mkw. znajdzie się ok. 200 pomieszczeń o zróżnicowanych przeznaczeniach. W budynku przewidziano jedno-, dwu- i trzyosobowe pokoje, pracownie warsztatowe, sale terapeutyczne, kuchnie, jadalnie, a także pomieszczenia techniczne i magazynowe. Ponadto, w ramach zagospodarowania terenu, na tyłach budynku przygotowany zostanie plac wypoczynkowy, zapewniający kontakt z zielenią.

Obiekt miał być zaprojektowany w sposób możliwie przyjazny pensjonariuszom, a zapewniający komfort pracy pracownikom obiektu – mówi Dominik Górski, właściciel pracowni Gorscy Architekci. Z racji doświadczenia w prowadzeniu tego typu placówek, inwestor oczekiwał przede wszystkim funkcjonalnie zaprojektowanego budynku z szeregiem pomieszczeń dopasowanych do funkcji, jakie znajdą się w obiekcie oraz doskonale przemyślanej komunikacji pomiędzy poszczególnymi częściami budynku. Architektura miała zakładać nowoczesną formę – zdecydowaliśmy się na jasną elewację i akcenty drewniane wokół okien oraz fragmenty przeszkleń z dyli szklanych. Wnętrza będą natomiast funkcjonalne i jasne, umożliwiające łatwe utrzymanie czystości.

Jednym z głównych założeń było również, aby cały budynek wraz z zagospodarowaniem terenu był zaprojektowany bez barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami. W oparciu o obowiązujące normy i przepisy dla tego typu obiektów, zaprojektowane zostały pokoje o powiększonym, niestandardowym metrażu oraz znacznie szersze korytarze w stosunku do podobnych obiektów. Ponadto, budynek zostanie wyposażony w pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe, a także system kamer i kontroli dostępu, umożliwiający skuteczniejszą opiekę.

Oprócz domu pomocy społecznej powstanie tu także dwanaście 2-pokojowych mieszkań wspomaganych z częściami wspólnymi i aneksami kuchennymi, co umożliwi osobom komfortowe warunku życia przy wsparciu wykwalifikowanego personelu.

Termin oddania inwestycji do użytku planowany jest na 2027 r.