Gminy

2,4 mln turystów, czyli wymagająca popularność gminy Mielno

Złociste plaże, malownicze krajobrazy i bogata historia – to wszystko znajdziemy w gminie Mielno, urokliwym miejscu położonym nad brzegiem Bałtyku. Gmina Mielno to nie tylko popularny kurort, ale także obszar o unikalnym charakterze, który przyciąga turystów z różnych stron świata. I choć popularność rejonu z pewnością cieszy zarówno mieszkańców, jak i władze gminy to stanowi również nie małe wyzwanie. Zwłaszcza, że rocznie gminę Mielno odwiedza około 2,4 mln turystów!

Malownicza gmina Mielno

Położenie gminy Mielno jest jednym z jej głównych atutów. Znajduje się ona w zachodniej części Polski, nad samym Bałtykiem. I to właśnie sprawia, że jest ona idealnym celem dla miłośników wypoczynku nad wodą. Szerokie i piaszczyste plaże, rozciągające się na kilka kilometrów, stanowią prawdziwe rajskie miejsce dla plażowiczów i spacerowiczów.

Historia gminy Mielno sięga średniowiecza, a to oznacza, że to miejsce ma wiele do zaoferowania fanom historii i kultury. Charakterystycznym punktem jest gotycki kościół św. Andrzeja Apostoła – świadek minionych wieków. Miłośnicy historii i architektury z pewnością odnajdą w okolicy inne budynki, świadczące o historii i unikalnej kulturze regionu.

Gmina Mielno nie ogranicza się jednak tylko do kulturalnego dziedzictwa. To również doskonałe miejsce dla osób aktywnych fizycznie. W okolicy można znaleźć liczne trasy rowerowe, które prowadzą przez malownicze lasy i nadmorskie klify. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nad morzem mogą z kolei oddawać się ulubionym sportom wodnym, takim jak żeglarstwo i kitesurfing.

Wymagający napływ turystów

Gminę Mielno rocznie odwiedza prawie 2,4 mln turystów, z czego milion w miesiącach wakacyjnych (lipiec i sierpień). Spora liczba turystów jest z jednej strony powodem do radości i „motorem napędowym” dla rozwoju regiony. Z drugiej jednak – stanowi wyzwanie zarówno dla mieszkańców, jak i dla władz gminy. Zwłaszcza, że na co dzień w Mielnie i okolicach mieszka niecałe 5 tys. osób.

W ostatnich latach dało się zauważyć jak powiększający się ruch turystycznych doprowadził do rozwoju przedsiębiorczego regionu. Sama liczba miejsc noclegowych w gminie Mielno wzrosła o 9 tys. pomiędzy 2010 a 2021 rokiem. A noclegi to nie jedyne miejsce służące zaspokajaniu potrzeb turystów – Ci chcą również dobrze zjeść, zrobić zakupy oraz poszukują nowych atrakcji dla siebie i swoich rodzin.

Z jednej strony, napływ turystów „wymusza” rozwój infrastruktury turystycznej. Z drugiej strony – rozwój infrastruktury przyciąga kolejnych turystów. Widać to szczególnie po zwiększonej ilości gości odwiedzających Mielno poza głównym sezonem wakacyjnym. Chętnych na wizytę nad Bałtykiem wiosną, jesienią czy nawet zimą nie brakuje – wcześniej utrudniał to jednak brak działających punktów usługowo-noclegowych, które zamykały się „po sezonie”. Dowodem na to, że rozwój infrastruktury może wzmocnić turystykę poza lipcem i sierpniem jest popularność „Zlotu Morsów”, który od kilku lat odbywa się właśnie w Mielnie. Wydarzenie mogło się rozwinąć i zyskuje na popularności właśnie dzięki odpowiedniej infrastrukturze, posiadanej przez gminę.

Konkurencja nie śpi

Gmina Mielno bardzo poważnie podchodzi do tematu rozwoju turystyki. Zwłaszcza, iż konkurencja pomiędzy nadmorskimi gminami jest niezwykle silna. Presja turystyczna jest spora, a gminy nieustannie podejmują działania mogące zachęcić kolejnych turystów do odwiedzenia właśnie ich obszaru. W skali kraju jest to zjawisko pozytywne, prowadzące do zwiększenia potencjału turystycznego w skali całego państwa. A to z czasem przekłada się na zwiększenie liczby turystów nie tylko z innych części Polski, ale także zza granicy.

Władze mieleńskiego samorządu kilka lat temu zdecydowały się na uruchomienie projektu nastawionego na zrównoważony rozwój turystyki. Rozpoczęto od badania, mającego na celu określenie aktualnego stanu mieleńskiej turystyki oraz wyznaczeniu celów na przyszłość. Elementem badania były wywiady i ankiety przeprowadzane z turystami, co pozwoliło lepiej zbadać ich potrzeby i oczekiwania. Do współpracy przy realizacji projektu gmina zaprosiła ekspertów z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego, Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz Rady Turystyki Gminy Mielno. Podczas trwającego 3-lata badania udało się uzyskać informacje od przeszło 800 respondentów. Z pewnością pozyskana wiedza okaże się cenna i pomoże gminie Mielno w nakreśleniu oraz realizacji dalszych celów, mających wpłynąć na turystyczny potencjał miejsca.

Autorka: Anna Kuleszewicz-Toborek

Fot. Wiki