Infrastruktura i środowisko

Nowa biblioteka publiczna na warszawskiej Białołęce

Nowa biblioteka publiczna zlokalizowana przy ul. Kłosowej na warszawskiej Białołęce otrzymała oficjalne pozwolenie na użytkowanie. Dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanych modułów drewnianych, obiekt ukończono w zaledwie 6 miesięcy. Głównym wykonawcą inwestycji była spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.

Budynek o całkowitej powierzchni 724 m.kw. składa się z dwóch kondygnacji. Na parterze znajduje się wypożyczalnia z mediateką, sala wielofunkcyjna oraz pomieszczenia ewidencji. Na piętrze natomiast ulokowano wypożyczalnię dla dzieci oraz pomieszczenia biurowe i socjalne.

Prace budowlane trwały od czerwca do listopada – mówi Michał Oskroba, project manager, EKOINBUD. Projekt był szczególnie wymagający nie tylko pod względem czasowym, ale też w zakresie zastosowanej technologii oraz precyzji i estetyki wykonania. Ze względu na prestiżową funkcję obiektu, realizacja wymagała od nas bardzo wysokiej dbałości o szczegóły. O sukcesie tej realizacji najlepiej świadczy fakt uzyskania zgody na użytkowanie bezpośrednio po zakończeniu prac budowlanych.

Budynek biblioteki został wybudowany w technologii modułowej, bazującej na prefabrykowanych elementach drewnianych i żelbetowych oraz wykorzystaniu ciepłej płyty fundamentowej. Charakterystyczną cechą projektu jest widoczna konstrukcja drewniana, wykonana z belek i słupów. We wnętrzach znajdziemy natomiast dwa rodzaje sufitów drewnianych (w tym sufit lamelowy) oraz duże przeszklenia.

Wśród technologii wykorzystanych w budynku nowej biblioteki wymienić należy m.in. panele fotowoltaiczne umiejscowione na dachu, pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe czy systemy sterowania centralą wentylacyjną, optymalizujące zużycie energii – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Wszystko to pozwoliło przygotować obiekt, który będzie nie tylko nowoczesny i zaawansowany technologicznie, ale też energooszczędny i bardzo ciepły.

Ponadto, w ramach realizacji spółka EKOINBUD zajęła się również zagospodarowaniem okolicznego terenu – przygotowaniem nawierzchni mineralnej dróg, parkingów oraz chodników, budową tarasu i elementów zewnętrznych małej architektury a także przygotowaniem ogrodu deszczowego.

Koncepcja budynku biblioteki zdobyła ostatnio wyróżnienie w kategorii projektów ekologicznych konkursu PLGBC Green Building Awards 2023.


Grupa EKOINBUD zajmuje się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej, takich jak placówki oświatowe, budynki biurowe i wielorodzinne, działając na terenie Polski oraz wielu rynkach europejskich. Najbardziej charakterystyczną cechą konstrukcji projektowanych przez EKOINBUD jest wykorzystanie drewna w budownictwie kubaturowym przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich potrzeb energetycznych budynków, doskonałym parametrom zdrowotnym, przy równoczesnym zapewnieniu ich wysokiej funkcjonalności oraz wysokiego standardu.