W siedmiu miastach i gminach odbyły się w niedzielę, 13 czerwca przedterminowe wybory burmistrzów, w dwunastu gminach mieszkańcy wybierali nowego wójta. Publikujemy nazwiska nowo wybranych włodarzy.

Justyna Dąbrowska nowym wójtem gminy Zaniemyśl

Justyna Dąbrowska wygrała przeprowadzone w niedzielę przedterminowe wybory wójta gminy Zaniemyśl (Wielkopolskie). Zdobyła 55,60 proc. głosów; w głosowaniu pokonała dwóch konkurentów.

Na Justynę Dąbrowską zagłosowało 1048 osób, czyli 55,60 proc. głosujących. Waldemar Taciak zdobył 39,10 proc. głosów, Zbigniew Bydołek – 5,31 proc. głosów. W głosowaniu wzięło udział 1885 osób.

Poprzedni, wieloletni wójt Zaniemyśla Krzysztof Urbas zrezygnował z pełnienia funkcji rok temu, rezygnację tłumaczył względami osobistymi. Startująca jako kandydatka KWW Mieszkańcy Gminy Zaniemyśl Justyna Dąbrowska jest geologiem i wieloletnią radną gminy.

Przemysław Kiedrowski wójtem Wejherowa

Przemysław Kiedrowski został nowym wójtem Wejherowa. W niedzielnych wyborach przedterminowych pokonał trzech swoich konkurentów.

Jak informuje Komisarz Wyborczy w Słupsku, na Kiedrowskiego oddano 3582 ważnych głosów z 5810; frekwencja wyborcza wyniosła 30,02 proc.

Eugeniusz Kłopotek wójtem Warlubia

Były poseł PSL Eugeniusz Kłopotek wygrał przeprowadzone w niedzielę przedterminowe wybory na wójta gminy Warlubie (Kujawsko-Pomorskie). W rozmowie z PAP powiedział, że chce udowodnić ludziom słuszność tej decyzji. Nadal czuję politykę i mam sporo energii – dodał.

W Warlubiu uprawnione do głosowania były 4952 osoby. Frekwencja wyniosła 49,35 procent. Na Kłopotka głos oddało 1305 osób, co stanowi ok. 54 procent głosów ważnych. Na kontrkandydatów: Annę Ośko zagłosowało 949 osób, a na Damiana Dominikowskiego 163.

Izabela Mazurkiewicz wybrana na wójta gminy Świdnica

Izabela Mazurkiewicz z KWW Nasza Gmina Świdnica została wybrana na wójta gminy Świdnica w woj. lubuskim. Była jedyną kandydatką w przedterminowych wyborach, które odbyły się w niedzielę w następstwie śmierci wójta tej gminy Krzysztofa Stefańskiego.

Jak poinformował PAP dyr. Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski, za wyborem kandydatki oddano 1 260 głosów, a przeciwko 59. Liczba głosów stanowiąca więcej niż połowę głosów ważnych wymaganych do wyboru wójta wynosiła 660.

Izabela Mazurkiewicz piastowała wcześniej funkcję sekretarza i zastępy wójta Stefańskiego, który po ciężkiej chorobie zmarł 11 października 2020 r. w wieku 61 lat; wójtem gminy Świdnica był od 2018 r.

Paweł Przepióra wójtem gminy Dopiewo

Paweł Przepióra będzie nowym Wójtem Gminy Dopiewo. Tak zdecydowali jej mieszkańcy, którzy wzięli udział w przedterminowych wyborach 13 czerwca 2021 r. Uzyskał on 76,16% głosów. Jego jedyny kontrkandydat Paweł Bączyk zdołał do siebie przekonać mniej niż co czwartego  wyborcę (23,83%). Frekwencja wyniosła 31%. Łącznie oddano 6462 ważnych głosów i 55 głosów nieważnych. To oficjalne wyniki, które 14 czerwca rano zostały zatwierdzone przez Komisarza Wyborczego w Poznaniu. Zaprzysiężenie nowego Wójta Gminy Dopiewo nastąpi na czerwcowej sesji Rady Gminy Dopiewo.

Nowo wybrany Wójt Gminy Dopiewo ma 42 lata. Pełnił funkcję Zastępcy Wójta Gminy Dopiewo w latach 2014-2020, do śmierci Wójta Gminy Dopiewo – Adriana Napierały. Wcześniej pracował na Politechnice Poznańskiej jako adiunkt (dr n. ekon.) i jako doradca, prowadził też własną firmę. Od kilkunastu lat jest mieszkańcem Dopiewca w Gminie Dopiewo, gdzie mieszka z żoną i dwiema córkami. Należy do Ruchu Społeczno – Samorządowego „Bezpartyjni Wielkopolska”.

Krzysztof Wielec wygrał wybory burmistrza Drobina

Ponowne, przedterminowe wybory burmistrza Drobina, które odbyły się w niedzielę, wygrał kandydat PSL Krzysztof Wielec, pokonując pełniącego obecnie obowiązki na tym stanowisku Grzegorza Szykulskiego z PiS – wynika z oficjalnych danych Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku.

Pierwszy raz przedterminowe wybory burmistrza miasta i gminy Drobin odbyły się we wrześniu 2020 r. Wówczas zwyciężył Grzegorz Szykulski z PiS, który pokonał Krzysztofa Wielca z PSL. Sąd uznał jednak, że wybory należy powtórzyć. Podstawą tej decyzji było przede wszystkim to, że przy siedmiu głosach, które zostały uznane za nieważne, ostateczna różnica, rozstrzygająca wówczas wynik, wyniosła dwa głosy.

W ponownych wyborach, przeprowadzonych w niedzielę, Grzegorz Szykulski z PiS uzyskał 1635 głosów ważnych, a Krzysztof Wielec z PSL 1643 głosy ważne – podano w protokole wyników głosowania, który w poniedziałek przed południem opublikowała Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Płocku. Według obwieszczenia Komisarza Wyborczego w Płocku, uprawnionych do głosowania było 6121 osób, a frekwencja wyborcza wyniosła 54,73 proc.

Jak informował PAP przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Drobinie Jan Krajewski, w trakcie niedzielnych wyborów odnotowano dwa incydenty, dotyczące podejrzenia kupowania głosów – w obu przypadkach złożono zawiadomienia na policję.

Przedterminowe wybory burmistrza Drobina zarządzono w związku ze śmiercią pełniącego to stanowisko 43-letniego Andrzeja Samoraja z PSL, który zginął w wypadku podczas prac rolniczych.

Julian Żygadło wygrał wybory na burmistrza Kątów Wrocławskich

Julian Żygadło (bezpartyjny) wygrał niedzielne, przedterminowe wybory na burmistrza Kątów Wrocławskich (woj. dolnośląskie).

Jak wynika z protokołów umieszczonych na stornie wrocławskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, na Żygadłę głosowało 2978 osób (52,8 proc.). Drugi wynik uzyskał Borys Błaut (bezpartyjny), na którego głos oddało 1364 wyborców (24,2 proc.).

W przedterminowych wyborach startowali również Maciej Klimowicz (bezpartyjny), którego poparło 829 wyborców, oraz Piotr Chmurzyński (PiS), na którego zagłosowały 464 osoby.

Frekwencja wyniosła 29,71 proc.

Poprzedni burmistrz Kątów Wrocławskich Łukasz Z. został prawomocnie skazany na karę grzywny za nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym. W przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu, traci się prawo wybieralności, co równoznaczne jest z wygaszeniem mandatu.

źródło: PAP