Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Czajkowskiego na Widzewie to jedna z największych szkół w Łodzi. Dysponuje dużą działką 4,5 ha, na której znajdują się m.in. pływalnia, hale sportowe, boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej. Z inicjatywy Veolia Energia Łódź i Archicom SA uczniowie mogą od teraz korzystać również ze zrewitalizowanego ogródka ekologicznego zlokalizowanego w jednym z patiów w tym kompleksie.

W ramach rewitalizacji zachowano istniejący drzewostan, który uzupełniono o nowe nasadzenia krzewów i wieloletnich bylin okrywowych, a także o elementy małej architektury. Odnowione patio, poza funkcjami rekreacyjnymi, przystosowane zostało również do prowadzenia zajęć i warsztatów praktycznych związanych z uprawą i pielęgnacją roślin.

Cieszę się, że możemy dziś przekazać uczniom zrewitalizowaną przestrzeń, która nie tylko służyć będzie odpoczynkowi w kontakcie z naturą między zajęciami szkolnymi, ale będzie również wykorzystywana do przybliżania im wiedzy o środowisku – w tym o roślinach, bioróżnorodności czy retencji. – mówi Robert Warchoł, Dyrektor ds. Komunikacji, Veolia Energia Łódź.

Dzięki rewitalizacji patio odzyskało swoje walory rekreacyjne, a dodatkowo uzyskało nową funkcję edukacyjną.

W Zespole Szkół Nr 1 uczy się około 1100 uczniów, którym należy zapewnić nie tylko doskonale zaplecze dydaktyczne, ale również miejsce do relaksu. Dzięki współpracy z firmami Veolia Energia Łódź i Archicom SA nowo oddane do użytku patio spełnia obie te funkcje.- podkreśla Janusz Brzozowski, Dyrektor ZSO Nr1 w Łodzi.

W przestrzeni zrewitalizowanego patio zgodnie z zasadą nie marnowania zasobów wykorzystane zostały materiały z wcześniejszych inwestycji realizowanych przez Archicom.

Veolia Energia Łódź dostarcza ciepło systemowe dla około 60 proc. łódzkich odbiorców. Zaopatruje w ciepło największe inwestycje w mieście, w tym zakłady przemysłowe, instytucje użyteczności publicznej, centra handlowe i usługowe. Ciepło systemowe z łódzkiego systemu dostarcza również do Konstantynowa Łódzkiego. www.energiadlalodzi.pl

Archicom od 37 lat realizuje marzenia o idealnym mieszkaniu, a jego korzenie wywodzą się ze studia projektowego, w którym od początku żywa była idea dbałości o ludzki wymiar architektury, jej współistnienie z naturą i kontekstem miejsca. Marka wywodzi się z Wrocławia, w którym do tej pory zrealizowała ponad 220 obiektów, w tym osiedla wieloetapowe m.in. Olimpia Port oraz rewitalizowane Browary Wrocławskie. Ponadto od 1 sierpnia 2023 roku spółka jest ogólnopolskim deweloperem obecnym ze swoimi projektami mieszkaniowymi w Warszawie, Łodzi, Poznaniu oraz Krakowie. Archicom postrzega swoją rolę jako urbanisty, inżyniera oraz wizjonera i przez to myśli szeroko, biorąc pełną odpowiedzialność za tworzenie fragmentów miast dla kolejnych pokoleń. Kreuje przyjazne miejsca, w których można zdrowo żyć, mieszkać, odpoczywać, korzystać z rozrywek. Deweloper patrzy na miasto jak na żywą tkankę, która powinna dopasowywać się do współczesnych odbiorców. Cel jest niezmienny – dostarczać mieszkańcom nowy standard mieszkania.