Do wyboru jest wiele rodzajów ogrodzeń, ale obecnie coraz większą popularnością cieszą się konstrukcje gabionowe, które wyglądają bardzo efektownie, mogą mieć różnego typu wypełnienie. Stanowią praktyczną dekorację, niezwykle trwałą, na prywatnych posesjach i na terenie obiektów komercyjnych. Gabiony można spotkać coraz częściej przy hotelach, restauracjach, nawet budynkach handlowych. Zapewniają ogromne możliwości aranżacyjne, łatwo je zamontować, wykazują dużą odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Czym są gabiony i do czego się je stosuje?

Gabiony mają postać elementów konstrukcyjnych, przypominają coś w rodzaju metalowej siatki wypełnionej kamieniami. Rewelacyjnie sprawdzają się jako ogrodzenie, wykorzystuje się je także do zabezpieczania brzegów rzek i skalistych skarp. Świetnie służą do wzmacniania stromych stoków, nasypów ziemnych. Wykorzystuje się je w budownictwie mieszkalnym, komercyjnym, drogowym, wodnym. Wyróżnia się wiele rodzajów gabionów, mogą mieć postać koszy, różnego typu ogrodzeń. Do wyboru są siatki gabionowe, siatki plecione, siatki zgrzewane, siatki spawane i siatki polipropylenowe.

Do wypełnienia budowli gabionowych stosuje się różne wypełnienie, przede wszystkim ma postać materiału skalnego, czyli kamienia polnego, grubego żwiru, granitu, gnejsu, bazaltu, kwarcytu lub dolomitu. Bardzo efektownie prezentują się przede wszystkim gabiony z kamieniami egzotycznymi, to samo można powiedzieć o przetopionym szkle, przez które przenika światło. Kosze gabionowe występują w wielu wariatach, mogą być przykładowo wegetacyjne, o bardzo dużych rozmiarach, w formie gotowej do instalacji, ze wzmocnionym licem. W sprzedaży znajdują się także minigabiony, kosze z siatką kotwiącą, bastiony, trapiony, materace gabionowe, walce gabionowe.

Dlaczego warto zdecydować się na gabiony?


Na korzyść gabionów przemawia między innymi to, że są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, wystarczy wypełnić je kamieniem. Konstrukcja jest oczywiście ciężka, co przekłada się na jej stabilność i masywność, trwałość, szczelność. Bardzo trudno było sforsować takie ogrodzenie, dzięki czemu zwiększa się poziom bezpieczeństwa. Konstrukcja gabionowa osiada pod wpływem własnego ciężaru, więc nie ma nawet potrzeby wykonania fundamentu. Przekłada się to na dużą oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Gabiony są bardzo odporne na działanie niesprzyjających warunków pogodowych, nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych.


Będzie to długoterminowa inwestycja, która posłuży przez wiele lat, bez utraty swoich pierwotnych walorów użytkowych i estetycznych. Na ich korzyść przemawia również to, że stanowią barierę dźwiękową, łatwo je zamontować, dają duże możliwości aranżacyjne. Firma DAWID oferuje nie tylko gabiony zgrzewane, ma w swojej ofercie też inne rozwiązania z metalu jak taśmy transporterowe, ogrodzenia, sita, siatki z drutu i wiele więcej (ponad 500 dostępnych pozycji w sklepie), dlatego warto zapoznać się z asortymentem na stronie Dawid.pl.