Edukacja publiczna w nowoczesnej gminie

Nie od dziś wiadomo, że najlepszą inwestycją w życiu są dzieci. Młodzi obywatele są tak samo ważni dla rodziców jak i dla państwa. Władze nowoczesnych gmin zdają sobie z tego sprawę i dbają o to, żeby w szkołach publicznych na terenie gminy jakość edukacji stała na najwyższym poziomie. Na wielu rzeczach można oszczędzić pieniądze, ale na pewno nie na kształceniu najmłodszych mieszkańców nowoczesnej gminy. Warto też zauważyć, że w nowoczesnej gminie publiczna szkoła spełnia oczekiwania rodziców i uczniów nie tylko dzięki zainwestowanym w nią środkom, ale przede wszystkim dzięki otwarciu na ucznia i otwartość na innowacyjne pomysły.

Skuteczne sposoby nauczania

„Wykuć na pamięć” szybko przerodziło się w slogan „Zakuć, zdać, zapomnieć”, głównym powodem zmiany jest podejście do ucznia w publicznej szkole. Szkoły prywatne aktualnie w tej kategorii wygrywają dzięki m.in. indywidualnemu podejściu do dziecka. Na szczęście w nowoczesnej gminie szkoła publiczna coraz częściej zbliża się poziomem do tego, który prezentuje placówka prywatna. Standardem staje się stosowanie nowoczesnych technik nauczania, to tylko niektóre z nich:

  • Prezentacja multimedialna
  • Praca zespołowa
  • Burza mózgów
  • Seminarium sokratejskie
  • Projekt

Wprowadzenie tych technik w danej klasie skutkuje dobrą atmosferą w czasie lekcji, wzmożoną kreatywnością i nauczeniem dzieci pracy w grupie. W trakcie lekcji prowadzonej w nowoczesny sposób najmłodsi obywatele nowoczesnej gminy nabędą umiejętności, które potem przydadzą im się w dorosłym życiu.

Inwestycja w szkolny sprzęt

W dobie szybkiego rozwoju technologicznego istotne zmiany zachodzą każdego dnia. Nadążanie za trendami jest ważne szczególnie w dzisiejszym świecie. Nowoczesna gmina wie, jak ważne jest „bycie na czasie”, dlatego szkoły publiczne w takiej gminie dostają dofinansowanie na zakup takich rzeczy jak, chociażby tablice multimedialne czy też inny dobrej jakości sprzęt elektroniczny.

Ważne jest też umiejętne wykorzystanie technologii przez nauczyciela. Na tablicy multimedialnej można pokazywać dzieciom filmy, rozwiązywać z nimi gry myślowe czy też wyświetlać film edukacyjny.

Nie należy też zapominać, że prawie każdy uczeń ma telefon. Można ten fakt wykorzystać i na zadanie domowe można zadać np. naukę słówek z określonej aplikacji do nauki języka.

Teren szkolny

Teren wokół szkoły w nowoczesnej gminie stanowi bardzo ważną przestrzeń dla uczniów uczęszczających do publicznej szkoły. W mniejszych miejscowościach ten teren to nie tylko przestrzeń, w którym uczniowie spędzają niekiedy czas w związku z lekcją wychowania fizycznego, ale również miejsce spotkań i młodzieży.

Między innymi z tych ważnych przyczyn, konieczne jest stworzenie możliwie najbardziej kompleksowego miejsca do rozwoju dla młodzieży. Wiele szkół stawia na boisko do piłki nożnej. Niektóre idą krok dalej i decydują się również na budowę siłowni na wolnym powietrzu.

Dobry dojazd do szkoły

W nowoczesnych gminach z komunikacją nie powinno być problemu. Nowoczesna gmina posiada rozwinięty transport publiczny. Dzięki temu żaden mieszkaniec nie jest wykluczony komunikacyjnie. Szczególnie zwraca się uwagę na młodych i starszych mieszkańców nowoczesnej gminy. Przygotowane są dla nich specjalne zniżki.

Przystanek obok takich miejsc jak kościół, urząd gminy, szkoła czy cmentarz jest czymś normalnym w nowoczesnych gminach. Władze powinny również zadbać o to, żeby fundusze uwzględniały także usługę odśnieżania dróg zimą. W niektóre miejsca ciężko dojechać autem jak i autobusem w słoneczne lato, o srogiej zimie nie wspominając. Stąd konieczne jest zadbanie o regularność odśnieżania dróg zimą i dbanie o stan dróg, każdego miesiąca.

Szkoła z trwałą łącznością

W znacznej większości nowoczesnych gmin, papierowy dziennik to przeżytek. Od kilku lat popularnością cieszą się tzw. e-dzienniki. Dzięki prostej w obsłudze aplikacji rodzice jak i uczniowie mają ciągły wgląd w oceny oraz uwagi. Ponadto nauczyciele mogą wysyłać swoim wychowankom wiadomości informujące np. o konkursach, zawodach międzyszkolnych czy też o zbiórkach charytatywnych organizowanych w placówce.

Autor: Mikołaj Kmak

Fot. klimkin, pixabay